شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰
مطالب آموزش
آزمایشگاه
سوالات امتحانی


پس از تشکیل تخم، بلافاصله تقسیمات آن آغاز می‏ شود. در بدن مادر تغییرات هورمونی چشمگیری صورت می‌گیرد. بارداری از هنگام تشکیل تخم شروع می‌شود. در طول بارداری، سلول تخم تبدیل به جنین می‏ شود و جنین در رحم رشد می‏ کند. بدیهی است که این رشد، تغییراتی را نیز در بدن مادر ایجاد خواهد کرد. با رشد جنین، رحم بر اندام‌های داخلی فشار می‌آورد و آن‌ها را جابه‌جا می‌کند. تنفس سخت‌تر می‌شود و خونرسانی اندام‌ها و بافت‌ها تعدیل می‌شود. بارداری با تولد بچه خاتمه پیدا می‌کند. بارداری و رشدونمو جنین حدود ۹ ماه طول می‏ کشد. زمان شروع دوران بارداری معمولاً از آخرین روز دوره‌ی محاسبه می ‏شود.

شدونمو


تقسیمات اولیه سلول تخم توده سلولی توخالی به نام بلاستوسیست را به ‏وجود می ‏آورد. به ‏تدریج درون بلاستوسیست، توده سلولی به‏ وجود می‏آید که به آن توده سلولی داخلی می‏ گویند. سلول‏ های توده خالی، تشکیل سه ردیف سلولی به نام ‏های اکتودرم، مزودرم و آندودرم را می‏ دهند. این سه لایه که لایه‏ های جنینی نام دارند، منشا تمام اندام‏ های جنین هستند. با پیشرفت دوران بارداری، رویان توسط کیسه‌ای به نام آمنیون احاطه می‏ شود، که با مایع آمنیونی پر شده‌است. این مایع از او در برابر ضربات محافظت می‌کند.

در پایان چهارمین هفته‌ی بارداری، رویان حدود ٧ میلی‌متر درازا و یک گرم وزن دارد. رشدونمو قلب، ستون مهره ‏ها، دستگاه عصبی مرکزی، سر و مغز در این زمان شروع می‌شود. در طی دومین ماه بارداری، (تا دو ماه اول دوره‌ی رویانی نامیده می‌شود) اندام‌های مهم نظیر دستگاه گوارش و مرکز تنفس کامل شده‌اند. قلب رویان در ششمین هفته‌ی بارداری شروع به ضربان می‌کند. در پایان ماه دوم بارداری، رویان به شکل انسانی کامل درآمده است. برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌های کوچکی در بدن رویان دیده می‌شوند که اندام‌های حسی را می‌سازند. چشم رویان در این زمان تقریباً کامل شده‌است. سر و مغز از سایر قسمت‌های بدن رشد سریع‏ تری دارند.

اندام‌های حرکتی شامل انگشتان دست و پا قابل شناسایی است و قابلیت حرکت دارد ولی هنوز توسط مادر حس نمی‌شود. مرحله‌ی جنینی با ماه سوم بارداری آغاز می‌شود. رویان از این مرحله به بعد، جنین نامیده می‌شود. در این مرحله، تکامل مغز، صورت، قلب و دستگاه گردش خون و اندام‌های حرکتی سریع‏تر از ماه‌های بعد است. در پایان هفته‌ی دوازدهم، جنین حدود ۶ سانتی‌متر طول و ٢٠ گرم وزن دارد. قلب و دستگاه گردش خون جنین به طور کامل کار می‌کند و بخش‏های مغز وی کامل شده است. حرکات دست‌ها و پاها افزایش می‌یابد ولی هنوز توسط مادر حس نمی‌شود. در طول چهارمین ماه بارداری دوره‌ی رشد سریع آغاز می‌شود و تا پایان ماه هفتم ادامه دارد. بدن جنین از کرک‌های ریزی پوشیده شده‌است. رشدونمو انگشتان دست و پا در این مرحله کامل می‌شود.

در شروع ماه پنجم، کلیه‌ها شروع به تولید ادرار می‌کنند. حرکات دست و پا شدیدتر می‌شود. وزن جنین به حدود ۴٠٠ گرم و قد او به حدود ٢۵ سانتی‌متر می‌رسد. در پایان ماه ششم، ماهیچه‌ها نیز به طور کامل رشد می‌کنند. علیرغم رشدونمو سریع اندام‌ها، در این مرحله جنین فقط ۵% شانس زندگی دارد. در این مرحله بدن جنین با لایه‌ی پنیری شکلی پوشیده شده‌است که بدنش را از مایع آمنیونی جدا نگه می‌دارد. دوران حداکثر رشد از هفته‌ی ٢٧ بارداری شروع می‌شود و تا هفته‌ی ٣٧ ادامه می‌یابد.

در سه ماهه‌ی پایانی بارداری، رشدونمو اندام‌ها کامل می‌شوند. جنین برای تولد آماده می‌شود. در بیش‏تر جنین‌ها، سر اولین قسمتی است که متولد می‌شود. در هنگام تولد، وزن جنین حدود ٣٣٠٠ گرم و قد او حدود ۵٠ سانتی‌متر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجددا بارگزاری نمایید.

اعتماد به خدا بهای هر چیز گرانبها است و نردبانی به سوی هر بلندایی است.
آموزش ویژه علوم
دانلود کتاب های علوم


طرح درس سالانه


دانلود راهنمای معلمعضویت خبرنامه