شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰
مطالب آموزش
آزمایشگاه
سوالات امتحانی

هر ساله با نزدیک شدن روزهای پایانی ماه رمضان بحث رویت هلال ماه و هنگام عید فطر بسیار همه گیر می شود. و در این میان این سوال همیشگی مطرح می گردد که چرا عید فطر ما با دیگر کشورهای اسلامی معمولا یک روز تفاوت دارد. البته همانگونه که قبلا هم گفته شد تفاوت بین زمان عید فطر ما با کشورهای اسلامی همسایه بیشتر از آنکه به خاطر تفاوت افق این کشورها با ما باشد مر بوط می شود به اختلاف در مبانی فقهی ما شیعیان واهل سنت . چرا که در مبانی فقهی اهل سنت به خصوص در کشور عربستان در سالهای اخیر این نکته مد نظر علمای انها قرار گرفته که در صورتیکه در روز ۲۹ ماه قمری هنگام غروب آفتاب منجمین تائید کنند که هلال ماه نو تشکیل شده است ولو با چشم و ابزار نجومی هم دیده نشود فردای آن روز اول ماه قمری جدید می باشد.


روعیت هلال ماه شوال امسال چگونه است
لحظه تولد هلال ماه شوال امسال ساعت   و ۱۲ دقیقه بامداد روز یکشنبه ۵ مرداد ماه است بنابراین در لحظه غروب  آفتاب در عصر روز یکشنبه ( ساعت ۲۰) سن  هلال جوان ماه شوال حدودا ساعت  می باشد . این هلال نازک وباریک در سمت چپ محل غروب خورشید  در فاصله ۹ درجه از خورشید قرار دارد و تنهادقیقه بعد از غروب خورشید هلال ماه نیز غروب خواهد کرد. بنابراین عملا می توان گفت هیچ شانسی برای رویت این هلال در غروب روز یک شنبه در ایران چه با چشم و چه با دوربین وجود ندارد.
بر اساس اطلاعات موجود در این روز تنها در بخش هایی از جنوب آفریقا و آمریکای جنوبی احتمال رویت هلال ماه وال وجود دارد. ولی در کشورهای عربی مسلمان به احتمال قریب به یقین به خاطر اینکه هلال ماه پس از   خورشید  غروب خواهد کرد

( برای مثال در مکه معظمه ۱۱ دقیقه پس از خورشید غروب می کند
روز دوشنبه عید فطر اعلام می گردد.

عید فطر ما سه شنبه است ؟
هنوز با قطعیت نمیتوان چنین اظهار نظری نمود. چرا ؟ پاسخ به این سوال نیاز به کمی توضیح دارد. اخیرا زصدگران هلال ماه نودر ایران شیوه هایی جدیدی را به کمک تکنولوژی و ابزار های پیشرفته و نرم افزارهای کامپیوتری اداع نموده اند. در این روش که به ان شکار هلال ماه در هنگام روز می گویند . رصد گران با انتخاب مکانی مناسب که دارای کمترین غبار  در آسمان باشد ( مناطق مرتفع کوهستانی ) ابزار نجومی خود را به سمت خورشید نشانه رفته و با محاسبه دقیق محل ماه نسبت به خورشید دهانه تلسکوپ خود را دقیقاً  بر روی ماه زوم می کنند و سپس به کمک فیلتر های مناسب از شدت نور خورشید کاسته و  از مکان ماه عکسبرداری می نمایند انگاه این عکس را با کمک نرم افزارهای کامپیوتری پردازش نموده تا هلال نازک ماه در آن مشخص گردد.

در صحت  ودرستی رویت این هلال از نظر علمی هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد. اما از نظر فقهی و شرعی هنوز بسیاری از مراجع تقلید آن را مورد تائید قرار نداده اند

سال گذشته سه گزارش دقیق و کاملا موثق از رویت هلال ماه شوال که توسط سه رصد گر حرفه ای ایران ( آقایان قاضی میر سعید – قاسم رستمی –و عباس احمدیان ) به همین روش  صورت گرفته بود به ستاد استهلال  تهران ارسال گردید که نهایتا پس از بحث  اظهار نظرات متفاوت این سه رویت حجت شرعی را برای اعلام عید فطر تامین نکردند بنابراین ماه رمضان سال گذشته ۳۰ روز اعلام گردید.

کارشناسان بر آورد کرده اند که امسال نیز احتمال چنین رویت های دقیق به کمک ابزار  ها وجود دارد و نتیجه نهایی انها زمانی مشخص می گردد که گزارش های انان در ستاد استهلال توسط کارشناسان این ستاد بررسی  و  جهت صدور نظر نهایی در اختیار  رهبر جمهوری اسلامی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجددا بارگزاری نمایید.

اعتماد به خدا بهای هر چیز گرانبها است و نردبانی به سوی هر بلندایی است.
آموزش ویژه علوم
دانلود کتاب های علوم


طرح درس سالانه


دانلود راهنمای معلمعضویت خبرنامه