شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰
مطالب آموزش
آزمایشگاه
سوالات امتحانی

این وسیله برای اندازه گیری ارتفاع کوه ها یا ساختمان های بلند، بدست آوردن زمان و ناوبری نیز استفاده می شود. این وسیله از یک نیم دایره مدرج و لوله “نشانه گیری” تشکیل شده است. شما می توانید یک اسطرلاب ساده بسازید و به کمک آن ارتفاع درختی را (بدون نیاز به مثلثات) بدست آورید. برای این منظور، از طریق اسطرلاب به بالای درخت نگاه کنید و زاویه ارتفاع را بدست آورید. به کمک این زاویه و فاصله تان از درخت و با توجه به قائم الزاویه بودن مثلث، یک رسم (با رعایت مقیاس) روی کاغذ شطرنجی بکشید. بدین ترتیب ارتفاع مثلث همان ارتفاع درخت (البته با مقیاس) خواهد بود.

وسایل مورد نیاز


خط کش، قلم، خلال دندان، گیره کاغذ، قیچی، خمیر مجسمه سازی، نوار چسب، پرگار، نخ، نقاله، دفتر یادداشت، دو ورق کاغذ رنگی، کاغذ رسم

١- روی کاغذ مقوایی، یک نیم دایره به شعاع ١٢ سانتیمتر رسم کنید. به کمک نقاله، به ازای هر ١٠درجه خطی بکشید- خط ٠درجه در نقطه میانی باشد.

۲- محل های علامت گذاری شده روی نیم دایره را خط بکشید تا زاویه ها مشخص شوند. اطراف نیم دایره را ببرید. مقوای مستطیلی دیگری به طول نیم دایره ببرید. آن را به شکل لوله در آورید.

۳- لوله را به چسب نواری محکم کنید. به کمک گیره کاغذ؛ لوله را به کناره مستقیم نیم دایره وصل کنید، تا بدین وسیله چشمی اسطرلاب حاصل گردد.

۴برای ساخت شاقول، یک تکه خمیر مجسمه سازی گرد کنید و خلال دندانی از آن عبور دهید تا سوراخ شود. ٢٠سانتیمتر از نخ را بریده و آن را از سوراخ رد کنید. انتهای آن را گره بزنید.

۵شاقول را در پشت اسطرلاب نگه دارید، آن را با نوار چسب به نقطه وسطی ثابت کنید. نخ را طوری آویزان کنید تا روی چشمی بیافتد از وسط آویزان شود.

منبع: تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجددا بارگزاری نمایید.

اعتماد به خدا بهای هر چیز گرانبها است و نردبانی به سوی هر بلندایی است.
آموزش ویژه علوم
دانلود کتاب های علوم


طرح درس سالانه


دانلود راهنمای معلمعضویت خبرنامه