جمعه, ۲۰ فروردین , ۱۴۰۰
مطالب آموزش
آزمایشگاه
سوالات امتحانی

شیشه رفلکس نوعی شیشه است که در پنجره و نمای ساختمان استفاده می شود. ظاهر این شیشه ها در روز شبیه آینه است.

ر هنگام روز که نور محیط زیاد است بخش عمده نور از سطح شیشه رفلکس بازتاب می شود برای همین سطح شیشه رفلکس شبیه آینه به نظر می رسد. بخش دیگر نور هم که از شیشه عبور می کند باعث می شود فردی که داخل خانه است بتواند بیرون را ببینید. اما چون نور داخل خانه به مراتب کمتر از نور بیرون است برای همین بخش بسیار بسیار ناچیزی از نور داخل خانه می تواند بیرون برود برای همین فردی که بیرون است نمی تواند داخل خانه را ببینید.

6A10 37 65

در اتاق بازجویی پلیس هم وضعیت مشابه ای حاکم است. پلیس در ناحیه ای که تاریک است می ایستد و متهم در اتاقی که کاملا روشن است قرار دارد و حد فاصل این دو یک شیشه رفلکس است به همین دلیل متهم پلیس ناظر را نمی بینید و فقط خودش را در آینه (شیشه رفلکس) می بینید. اما پلیس به راحتی می تواند متهم را مشاهده کند.

6A10 37 43
6A10 37 80 6A10 37 79
متهم فقط آینه را می بینید از پشت شیشه می توان متهم را دید

با نور پردازی های خاص آزمایش های جالبی را می توان با شیشه رفلکس انجام داد. در عکس سمت راست، شیشه رفلکس داخل قابی قرار دارد و نور جلوی شیشه رفلکس به نسبه زیاد است برای همین تصویر گلدان را در شیشه رفلکس می توان دید. اما چون دختر خانم پشت شیشه رفلکس در ناحیه کم نور قرار دارد برای همین آن را در شیشه رفلکس نمی توان دید. اما در عکس سمت چپ، نور پشت شیشه رفلکس زیاد است برای همین دختر خانمی که پشت شیشه رفلکس ایستاده است را می توان دید.

6A10 37 72 6A10 37 73

آینه روشویی در عکس زیراز شیشه رفلکس ساخته شده است. نور پردازی سمت چپ آینه طوری است که نور بیشتری به فرد آبی می تابد برای همین تصویر او را می توان در آینه دید. اما در سمت راست شیشه رفلکس، فردی در پشت شیشه قرار دارد و نور زیادی هم به او تابانده اند برای همین خود او را می توان از پشت شیشه دید!

6A10 37 54

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجددا بارگزاری نمایید.

اعتماد به خدا بهای هر چیز گرانبها است و نردبانی به سوی هر بلندایی است.
آموزش ویژه علوم
دانلود کتاب های علوم


طرح درس سالانه


دانلود راهنمای معلمعضویت خبرنامه