شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰
مطالب آموزش
آزمایشگاه
سوالات امتحانی

گام ها (فازها)ی ماه

فازهای ماه عبارتند از: ۱- ماه نو ۲- ربع اول ۳- ماه کامل ۴- ربع آخر و فازهای بین اینها.

برای درک بهتر فازهای ماه، توجه به این نکته لازم است که همیشه نیمی از ماه به وسیله خورشید روشن می شود که البته کاملاً هم منطقی است. اما لازم است این وضعیت را تجسم کنیم تا فازها را بهتر بفهمیم.

 

در زمان های خاصی ما هم قسمت روشن و همه قسمت سایه ماه را می بینیم. به این ترتیب تصاویری از ماه به وجود می آید که همگی ما با آنها آشنا هستیم. همچنین باید توجه داشته باشیم که بخش سایه ماه با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست.

 

بنابراین توضیحی که برای نحوه ایجاد فازهای ماه می توان ارایه داد این است که همان طور که ماه به دور زمین می گردد، با زاویه تغییر (موقعیت نسبی) زمین، ماه و خورشید، فازهای ماه ایجاد می شود.

 

ماه نو موقعی رخ می دهد که ماه بین زمین و خورشید قرار می گیرد. در این شرایط سه شیء تقریباً در یک صف قرار دارند. تمام بخش روشن ماه هم در پشت آن است. یعنی در نیمه ای که ما نمی توانیم ببینیم.

 

هنگامی که ماه کامل است، زمین، ماه و خورشید تقریباً در یک صف هستند، درست مثل ماه نو. اما ماه در مقابل زمین است. به طوری که تمام قسمت روشن ماه رو به ما است و قسمت سایه به طورکامل از دید پنهان است.

 

ربع اول و ربع آخر (هر دو به عنوان نیمه ماه شناخته می شوند)، موقعی اتفاق می افتد که ماه نسبت به زمین و خورشید زاویه ۹۰ درجه دارد. بنابراین ما به طور دقیق نیمی از ماه را روشن و نیمی را تاریک می بینیم.

 

اگر این این چهار مرحله کلیدی را درک کنیم، به آسانی می توانیم فازهای بین اینها را هم تجسم کنیم چراکه بخش روشن به تدریج و در بین این فازها در تردد است.

 

ماه هم مثل خورشید، در شرق طلوع و در غرب غروب می کند و مثل خورشید در خط افق ظاهر می شود. زمان طلوع و غروب ماه به فاز ماه بستگی دارد. ماه هر روز ۳۰ تا ۷۰ دقیقه دیرتر از روز قبل طلوع می کند. در هنگام ماه نو، حدود همان موقعی که خورشید طلوع می کند، ماه هم طلوع می کند. همچنان که روزها می گذرند، ماه در طول روز یعنی بعد از طلوع خورشید طلوع می کند. ماه روز بعد دیرتر طلوع می کند و هنگام شب غروب می کند. به این ترتیب هر شب نسبت به شب های پیش دیرتر و دیرتر غروب می کند.

 

در هنگام ماه کامل زمان های طلوع و غروب ماه طوری پیش می رود که ماه تقریباً در همان موقع که خورشید طلوع می کند، غروب می کند. هنگامی که ماه به ماه نیمه و بعد ماه هلالی تبدیل می شود و به سمت ماه جدید حرکت می کند، در طول شب و بعد از غروب خورشید طلوع می کند و در شب های بعد دیرتر و دیرتر طلوع می کند. سپس در طول روز و بعد از این که خورشید طلوع می کند غروب می کند. در نهایت ماه به قدری در شب دیر طلوع می کند که دیگر به همان موقعی که خورشید طلوع می کند می رسد و با خورشید طلوع می کند و تقریباً همان موقع که خورشید غروب می کند ماه هم غروب می کند و آن موقعی است که ماه نو یک بار دیگر پدیدار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجددا بارگزاری نمایید.

اعتماد به خدا بهای هر چیز گرانبها است و نردبانی به سوی هر بلندایی است.
آموزش ویژه علوم
دانلود کتاب های علوم


طرح درس سالانه


دانلود راهنمای معلمعضویت خبرنامه