جمعه, ۱۵ اسفند , ۱۳۹۹
مطالب آموزش
آزمایشگاه
سوالات امتحانی

هیچ گاه چیزی کوچکتر از آرنج خود را در گوش فرو نبرید! سوآپ های پنبه ای جهت تمیز کردن ناف هستند نه گوش ها شما احتمالاً این اخطارها را از اقوام یا پزشکان از دوران کودکی شنیده اید ….. توجه کنید تا معنی آنها را متوجه شوید.

گوش خارجی و مجرای گوش

گوش خارجی قسمت قیف مانند گوش به علاوه مجرای گوش (سوراخی که به پرده گوش منتهی می شود) است.

مجرای گوش تا حدی شبیه ساعت شنی است. پوست قسمت خارجی مجرا غدد خاصی دارد که تولید جرم، واکس یا موم می کنند وظیفه واکس به دام انداختن گرد و غبار و ذرات کثیف است تا آنها را از رسیدن به پرده گوش بازدارد. معمولاً واکس کم کم تجمع می یابد. خشک می شود و سپس از گوش خارج می شود و همراهش کثیفی و غبار را نیز خارج می کند. گاهی ممکن است آهسته آهسته به قسمت خارج مجرا، جائیکه می تواند پاک شود مهاجرت کند. مجرای گوش ممکن است توسط واکس مسدود شود و هنگام تلاش برای خارج کردن، واکس به داخل هل داده شود و سبب انسداد شود. انسداد توسط واکس یکی از شایعترین علل کاهش شنوائی است.

واکس یا سرومن که مجرا را مسدود نموده است

 

آیا شما باید گوش هایتان را تمیز کنید؟

واکس در قسمت عمقی مجرای گوش که نزدیک پرده است، تشکیل نمی شود بلکه فقط در قسمت خارجی مجرا تشکیل می شود. پس وقتیکه بیماری واکسی چسبیده به پرده گوش دارد، اغلب به دلیل استفاده از اپلیکاتورهای پنبه ای یا گوشی پیچیده شده یک دستمال است. این وسایل تنها واکس را به قسمت های عمیق تر هل می دهند.

پوست کانال گوش و پرده گوش بسیار نازک و شکننده هستند و به راحتی آسیب می بینند.

واکس گوش در مقدار طبیعی، قابل قبول است و به عنوان یک پوشش روی پوست کانال می ماند و دافع موقت آب است. عدم وجود واکس گوش سبب گوش های خشک و خارش دار می شود. اغلب موارد مجرای گوش، خود بخود تمیز می شود. یعنی مهاجرت آهسته پوست مجرای گوش از سمت پرده به ورودی گوش را داریم. واکس های قدیمی مرتباً از مجرای گوش به دهانه آن فرستاده می شوند تا در آنجا خشک شده، پوسته پوسته شود و بیفتد.

در شرایط ایده ال، شما نباید مجبور به تمیز کردن مجرای گوش خود باشید. به هرحال، همه ما میدانیم که همیشه اینطور نیست. اگر می خواهید گوش خود را تمیزکنید، می توانید گوش خارجی را با یک انگشت پوشیده با یک تکه پارچه تمیز کنید اما چیزی را وارد کانال گوش نکنید.

علائم تجمع واکس در گوش چیست؟

  • کاهش شنوائی نسبی، ممکن است پیشرونده باشد.
  • وزوز، صدا در گوش
  • درد گوش
  • احساس پری در گوش یا احساس اینکه گوش گرفته است.

خود درمانی واکس گوش

گاهی موارد انسداد توسط واکس به درمان های خانگی که سبب نرم شدن واکس می شود جواب می دهند. البته در صورتیکه در پرده گوش سوراخ نداشته باشیم بیماران می توانند قطراتی از روغن معدنی، روغن بچه، گلیسیرین یا قطره های تجاری برطرف کننده واکس مثل Debrox  را داخل گوش خود بریزید. این درمان ها به موثری نرم کننده های واکس تجویز شده توسط پزشک نیستند اما برای خیلی از بیماران موثر هستند. به ندرت بیماران به محصولات تجاری آلرژی نشان می دهند. قطره های پاک کننده مثل پراکسید هیدروژن یا پراکسید کارباماید نیز ممکن است در خارج کردن واکس کمک کنند. بیماران باید بدانند که شستشوی مجرا با پراکسید هیدروژن (H2O2) سبب خروج حباب های اکسیژن و ماندن آب در پشت مجرای مرطوب و گرم می شود و حیط مناسبی جهت رشد باکتریها فراهم می کند. شستشوی کانال گوش با الکل آب را جابجا کرده و کانال گوش را خشک می کند. در صورتیکه الکل سبب درد شدید شود نشانه وجود سوراخ در پرده گوش است.

چه موقع باید پزشک را ببینم؟

در صورتیکه شما مطمئن نیستید که در پرده گوشتان سوراخ دارید، قبل از امتحان هرگونه درمان های بدون نسخه، با پزشک خود مشورت کنید. وارد کردن قطره های گوش یا سایر محصولات در حضور پرده گوش سوراخ می تواند منجر به عفونت گوش شود. مطمئناً، آب شستشو از طریق آن سوراخ می تواند شروع کننده یک عفونت باشد.

درمواردی که درمانهای خانگی بحث شده دراینجا، رضایت بخش نباشند، یا وقتیکه واکس آنقدر تجمع پیدا کرده که مجرای گوش را مسدود کرده (و شنوایی را مختل کرده ) پزشک ممکن است قطره های گوشی را تجویز کند که واکس را نرم می کنند و گوش را ساکشن کند. گهگاه یک متخصص گوش و حلق و بینی ممکن است جهت خارج کردن واکس احتیاج به معاینه زیر میکروسکوپ داشته باشد.

سایر علل احتمالی کاهش شنوائی

  • پرده گوش پاره شده
  • عفونت گوش خارجی (اتیت اکسترن)
  • عفونت گوش میانی (اتیت مدیا)
  • ضربه صوتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجددا بارگزاری نمایید.

اعتماد به خدا بهای هر چیز گرانبها است و نردبانی به سوی هر بلندایی است.
آموزش ویژه علوم
دانلود کتاب های علوم


طرح درس سالانه


دانلود راهنمای معلمعضویت خبرنامه