شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰
مطالب آموزش
آزمایشگاه
سوالات امتحانی

امروزه با انجام آزمایش‌های تخصصی و علمی می‌توان بسیاری از معماهای مشکل را حل کرد و جواب پرسش‌هایی را که در گذشته‌ها زمانبر و پیچیده بود، بسادگی یافت.

فرض کنید کارآگاهان، لکه های مشکوکی را پیدا کرده اند که نمی دانند خون است یا خیر. برای فهمیدن این موضوع بسادگی می توان از بنزین استفاده کرد. این ماده بسرعت به هموگلوبین واکنش نشان می دهد و مایع شفاف را به رنگ آبی درمی آورد به این ترتیب معلوم می شود لکه مشکوک خون است یا نه.

همچنین کارآگاهان از واکنشگری شیمیایی به نام «تیوسیانات کبالت» برای پیداکردن کوکائین استفاده می کنند. آنان این واکنشگر را بعد از حل کردن در آب مقطر روی پودر مشکوک می ریزند و اگر آن پودر کوکائین باشد به شکل مخلوطی رسوبی و به رنگ آبی درمی آید. آزمایش های مشابه دیگری نیز برای تشخیص دادن ال. اس.دی و برخی مواد توهم زای دیگر وجود دارد و در آن آزمایش ها نیز بعد از این که نمونه مشکوک را همراه با ترکیبات شیمیایی خاص در محلولی از اسید هیدروکلریک و اسید سولفوریک ترکیب کردند اگر ماده مشکوک توهم زا باشد به رنگ آبی یا بنفش درمی آید.

یکی دیگر از آزمایش های معروف که در تشخیص مواد منفجره کاربرد دارد، آزمایش بلور نامیده می شود. در این روش نمونه های مشکوک را زیر میکروسکوپ قرار می دهند و سپس واکنشگرهای شیمیایی خاصی را به آن اضافه می کنند و با بررسی بلورهای به دست آمده می فهمند ماده مشکوک آیا قابل انفجار است یا خیر؟

امروزه بسیاری از معماها با آزمایش های ساده شیمیایی قابل حل شده است و حتی در برخی موارد کارشناسان انجام آزمایش هایی را از دور خارج کرده اند، زیرا به این نتیجه رسیده اند که روش گذشته برای انسان خطرناک بوده و راه های بی خطر و آسان تری نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجددا بارگزاری نمایید.

اعتماد به خدا بهای هر چیز گرانبها است و نردبانی به سوی هر بلندایی است.
آموزش ویژه علوم
دانلود کتاب های علوم


طرح درس سالانه


دانلود راهنمای معلمعضویت خبرنامه