شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰
مطالب آموزش
آزمایشگاه
سوالات امتحانیکلسترول یا چربی یکی از مواد مهم در بدن ما می باشد که وظایفی مثل تامین انرژی و سوخت بدن و شرکت در ساختار بعضی هورمونها مثل هورمونهای جنسی را بر عهده دارد. در موارد خاصی مثل مصرف زیاد چربی ـ تحرک کم ـ بالا رفتن سن که باعث کاهش سطح هورمونهای جنسی شده و به دنبال آن رها شدن چربی هایی که قبلا برای ساختن هورمونهای جنسی بکار می رفتند ولی الان بدون استفاده اند و… سطح کلسترول در بدن بالا می رود.

کلسترول توتال: کل کلسترول موجود در خون که اندازه‌گیری می‌شود کلسترول توتال نام دارد و الی از این مقدار قسمتی را کلسترولهای خوب و قمستی را کلسترولهای بد تشکیل می‌دهند که به این شرح می‌باشد. ۱ـ LDL یا کلسترول بد که نوعی از کلسترول است که باعث می شود سلولهای چربی در جدار سرخرگها رسوب کنند ۲ـ HDL یا کلسترول خوب که باعث می شود رسوبات چربی از جدار سرخرگها کنده شوند. بطور معمول هر چه سطح
کلسترول خوب بالا و کلسترول بد پایین باشد بهتر است ولی سطح LDL از ۱۶۰ به بالا زنگ خطری برای گرفتگی سرخرگها و بیماری قلبی است.
توصیه های مفید برای کاهش چربی مضر خون:
۱- مصرف روغنهای جامد را کاهش دهید و برای طبخ غذا و روی سالادتان از روغن هسته انگورـ روغن زیتون ـ روغن آفتابگردان و بطور کل روغنهای گیاهی استفاده کنید.
۲ـ مصرف مرکبات مثل پرتقال ـ نارنگی ـ لیمو ـ گریپ فروت و .. را هرگز فراموش نکنید مثلا آب لیمو یا نارنج یا گریپ فروت را روی سالادتان بریزید یا بعد ناهار و شام پرتقال و سیب میل کنید.
۳ـ چای نوشیدنی مفیدی است . همین طور نوشیدن ۱۲ـ۸ لیوان آب که یک لیوان آن ناشتا بصورت ولرم باشد.
۴ـحبوبات مثل لوبیا زیاد مصرف کنید.
۵ـ مصرف تخم مرغ را کاهش دهید.
۶ـ غلات و آرد سبوسدار مصرف کنید.
۷ـ میوه هایی مثل مرکبات که گفته شد ـ سیب ـ هویج و همین طور مصرف کلم و پیاز و سیر کمک کننده اند.
۸ـ ورزش بویژه پیاده روی و کنترل استرسهای عصبی و دوری از دخانیات
۹ـقهوه کمتر بخورید.
۱۰ـ اگر پزشک برای شما دارو تجویز کرده آن را مرتب مصرف کنید.

قول می‌دهم دیگه از بحث کلسترول و چربی بیام بیرون این آخریش بود… حالا هر چی دلتون می‌خواد بزنید تو رگ … بی‌خیاله چربی خون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجددا بارگزاری نمایید.

اعتماد به خدا بهای هر چیز گرانبها است و نردبانی به سوی هر بلندایی است.
آموزش ویژه علوم
دانلود کتاب های علوم


طرح درس سالانه


دانلود راهنمای معلمعضویت خبرنامه