جمعه, ۱ بهمن , ۱۳۹۵
مطالب آموزش
آزمایشگاه
سوالات امتحانی
برنامه های ضروری
دالنود idm
 idm
دانلود
دانلود
دانلود
دانلود
دانلود
دانلود
Print Friendly

 

۱٫ قبل از شروع کار روزانه  سیستم های تهویه را روشن کنید و اگر معایب واختلالی در کار آنها وجود آمد تمام کارهایی را که با مواد سمی همراه می باشد متوقف ساخته و برای عمل تهویه پنجره های آزمایشگاه را باز کنید .

۲٫ تمام وسایل چینی و شیشه ی که جهت نگهداری مواد شیمیایی به کار می روند باید داری برچسب همراه با اسامی دقیق آنها باشد ، شناسایی مواد شیمیایی(skyoloom.ir) از طریق چشیدن یا بو کردن ممنوع است.

۳٫ هنگام کار با مایع برم و اسید ها و قلیاهای غلیظ و سایر مایعات سوزاننده باید از هود مجهز  استفاده گردد. خالی کردن مقدار زیاد اسیدها و قلیاها ازظرفی به ظرف دیگر باید به کمک سیفون صورت گیرد و کسی که این عمل را انجام می دهد باید از دستکش لاستیکی ، پیشبند ، چکمه و عینک محافظ استفاده کند .

۴٫ برای ریختن اسیدها وقلیاها در قطره چکان ویا پیست نباید از مکیدن بوسیله دهان استفاده کرد . بری ین کار  پوآرهی مخصوصی بکار برده می شود.

۵٫ هنگامی که می خواهید اسید سولفوریک غلیظ را رقیق نمایید اسید را به آهستگی و به مقادیر کم در آب سرد ریخته و مدام به هم بزنید ، عکس ین عمل یعنی ریختن آب روی اسید غلیظ ممنوع است زیرا باعث پاشیدن قطرات اسید به سر وصورت و اطراف و در نتیجه سوختگی می شود .

۶٫ ریختن اسیدها و قلیاهای زیاد در دستشویی در صورتی مجاز است که آنها را به حد کافی خنثی کرده باشند .

۷٫ مواد قلییی جامد مانند حبه های سود و پتاس را با پنس یا انبرهی مخصوص یا توسط اسپاتول و به کمک دستکش لاستیکی برداشته و به کار برد .

۸٫ هنگام برداشتن در شیشه های برم ، آب اکسیژنه ، اسیدها وسایر مایعات شیمیایی سوزاننده باید دهانه آنها را دور از افراد گرفت بخصوص عمل باز کردن ارلن ها و ظروف محتوی برم باید زیر هود انجام گیرد .(skyoloom.ir)

۱۰٫  محل نگهداری ظروف محتوی اسیدها وقلیاها وسیر محلول های خطرناک باید دور از دستگاهها  و وسایل تولید حرارت با شد.

۱۱٫ اگر بخواهید ظرف محتوی یک محلول داغ را از جایی به جای دیگر ببرید آن را دور از بدن گرفته و یک دست خود را به کمک یک حوله یا یک قطعه پارچه زیر آن قرار دهید .

۱۲٫هنگام استفاده از چراغهای الکلی یا نفت سوز ، بنزین سوز وغیره از گرم شدن مخزن آنها جلوگیری نمایید تا باعث انفجار نشود. برای این منظور می توان گهگاهی مخزن آنها را با یک پارچه مرطوب خنک نمود و یا چراغ را خاموش ساخت تا مخزن آن خنک گردد.

 

۱۳٫ ظروف شیشه ی داغ را از قبیل بشر و ارلن و غیره با دست خالی نگیرید وبرای این کار از گیره های بخصوص یا حوله و غیره استفاده کنید .

۱۴٫ کلیه ظروف شیشه ی ، ارلن ها ، قطره چکان ها و غیره باید عاری از لبه های تیز  بوده و در صورت ترک خوردگی از آنها استفاده نشود .

۱۵٫ ظروفی که حرارت داده می شوند نباید بیش از دو سوم حجم خود داری محلول باشند .

۱۶٫عمل ارتباط واتصال ظروف مثلاّ گذراندن لوله های شیشه ی از چوب پنبه ها و یا بستن لوله های کوارتزی توسط چوب پنبه و غیره باید به کمک یک حوله انجام داد و ظروف مربوطه را قبلاّ با  گلیسرین چرب نمود و در این عمل باید دست شخص تا آنجا که ممکن است به چوب پنبه نزدیک باشد .

۱۷٫ طرز کار وسیل الکتریکی را به طور مرتب باید کنترل و بررسی نمود .

۱۸٫ به منظور جلوگیری از خطرات آتش سوزی باید هر آزمایشگاه مجهز به کپسول آتش نشانی و شیرهی آب و پادری هلی پشمی باشد .

۱۹٫ نگهداری مواد آتش زا در آزمایشگاه باید (skyoloom.ir)به مقدار کم و در حد مصرف روزانه باشد ( از سه الی چهار کیلوگرم تجاوز نکند )

۲۰٫  مواد قابل اشتعال را باید در جعبه های آهنی نگهداری کرد و روی آن برچسب ( مواد آتش گیر ) چسباند .

۲۱٫  در صورتی که یکی از مواد آتش گیر روی زمین بریزد باید بلافاصله دستگاهی حرارتی را خاموش کرده و محل مربوطه را پاک نمود.

۲۲٫  ارلن ها و سیر ظروف میعات زلال و روشن را باید دور از تابش مستقیم نور آفتاب قرار داد زیرا که در اثر تمرکز اشعه آفتاب برروی سطح میز ، باعث آتش سوزی شود .

۲۳٫  از اتصال چند دستگاه الکتریکی به یک پریز برق خودداری کنید

۲۴٫ هنگام حمل و نقل و یا استفاده از کپسول های گاز اکسیژن یا سیر گازهی فشرده بایستی نهایت مراقبت و دقت را به عمل آورد و از افتادن اتفاقی آنها ویا یجاد ضربه جلوگیری کرد .

۲۵٫  کپسولهای گاز فشرده را باید به طور مداوم محافظت نمود.

۲۶٫ هنگام کار حتی الامکان از آغشته شدن بدنه کپسول گاز اکسیژن و بخصوص مانومتر آن با  چربیها و نفت و غیره اجتناب نمود . به کار بردن واشر ولوله های ارتباطی قابل اشتعال در ینگونه کپسولها ممنوع است .

۲۷٫هنگام استفاده از چراغهای الکلی یا نفت(skyoloom.ir) سوز ، بنزین سوز وغیره از گرم شدن مخزن آنها جلوگیری نمایید تا باعث انفجار نشود. برای این منظور می توان گهگاهی مخزن آنها را با یک پارچه مرطوب خنک نمود و یا چراغ را خاموش ساخت تا مخزن آن خنک گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

آموزش ویژه علوم
دانلود کتاب های علوم


طرح درس سالانه


دانلود راهنمای معلمعضویت خبرنامه