به پایگاه تخصصی آموزش علوم تجربی خوش آمدید

رادیکال‌های آزاد و راه مقابله با آن

راديكال های آزاد ، مولكول هايی هستند كه به علت از دست دادن الکترون در آخرين لايه الكترونی ، دارای بار الکترونیکی مثبت هستند و همین مساله باعث افزایش عکس العمل شیمیایی نسبت به سایرین می شود.

هنگامی که مولکول اکسیژن (O2) در معرض تشعشع قرار می گیرد ، یک الکترون از دیگر مولکول ها بر می دارد و موجب تخریب DNA و دیگر مولکول ها می گردد .

راديكال آزاد ميتواند به چربي های بدن حمله کند ، غشاء سلولي را پاره كند و يا مواد سمي را به بافت های دور خود انتشار دهد . اين تخريبهای غيرقابل جبران ، منجر به تغيير عملكرد سلولي و يا مرگ سلولي ميشود .

در این تصویر نحوه عملکرد آنتی اکسیدان در مقابل رادیکال آزاد را می بینید :
با تغییر روش زندگی به شهرنشینی و همچنین پیشرفت تکنولوژیکی ، میزان زیادی آلودگی همچون آلودگی هوا و آلودگی های الکترومغناطیسی محیط و عوامل استرس ‌زا ، باعث بوجود آمدن رادیکال‌های آزاد بسیار زیادی در بدن ما شده است و از این رو می توان رادیکال های آزاد را سر منشأ بسیاری از بیماریها مانند سرطان، پیری پوست ، مشکلات قلبی ، کاهش سیستم ایمنی بدن ، اختلالات عصبی ، از کار افتادن عضلات ، دیابت و انواع بیماریها دانست .

منابع تولید رادیکالهای آزاد :
بهترين راه مقابله با راديکال های آزاد ، مصرف کافي مواد ضداکسيداسيون است . اين مواد آنتی اکسيدان از اکسيده شدن مواد و توليد راديکال های آزاد در بدن در حد بسيار زيادی جلوگيری می کنند .

آنتی‌اکسیدان‌ها دارای الکترون اضافی و بار الکترونیکی منفی هستند ؛ بنابراین می‌توانند اثر مخرب رادیکال‌های آزاد را در بدن خنثی کنند. این مواد با دادن الکترون به رادیکال‌های آزاد ، از تخریب سلول‌های بدن جلوگیری می‌کنند و نقش بسیار مفیدی در احیا مجدد سلامتی بدن ایفا می‌کنند .

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

فیلم همیاری مورچه و شته

دانلود فیلم آموزشی همیاری شته و مورچه

ادامه مطلب

مخلوط و انواع آن

بيش تر مواد در طبيعت به صورت مخلوط هستند. چون خالص ترين مواد نيز همواره مقادير بسيار ناچيزي از برخي مواد ديگر را به همراه دارند كه به اين مواد همراه، ناخالصي مي گويند. خون …

ادامه مطلب

آناتومی مغز و زانو و نخاع

در ادامه مطلب تصاویر زیبایی از عملکرد و ساختمان مغز و نخاع و زانو را برای شما دوستان عزیز قرار داده ام امید است مورد توجه واقع گردد.

ادامه مطلب

محصولات تصادفی

0